Stratégiák
A jól működő befektetéshez három dolog szükséges.
"PÉNZ" "TÜRELEM" "STRATÉGIA"
Egyrészt szükségünk van elegendő saját tőkére, hogy a vagyonunk a kívánt méretre növekedjen, másrészt meg elegendő türelemre, hiszen a vagyonnövekedés nem megy az egyik napról a másikra. Viszont hiába van elegendő tőkénk és időnk, hogy kivárjuk, míg a vagyonunk megtöbbszöröződik. Megfelelő stratégia hiányában ez nem biztos, hogy teljesülni fog.
Alacsony költségű passzív indexkövető stratégia
A befektetéseken elért hozamot kétféleképp lehet növelni. Vagy a költségek minimalizálásával, vagy kockázat növelésével. Viszont a magas kockázat nem való mindenkinek, ezért ez a stratégia azoknak ajánlott, akik a vállalati részvényekbe történő befektetéssel szeretnék növelni a vagyonukat a lehető legalacsonyabb kockázat mellett. Legalacsonyabb költsége a hagyományos indexalapoknak van, ezekből meg érdemes az egész világot lefedő indexalapokat választani, illetve olyan külön földrajzi ETF-eket választani, melyek minél jobban lefedik a teljes világgazdaságot.
BővebbenFaktor stratégia
A faktor stratégia arról szól, hogy a különböző részvényéket bizonyos kategóriák - vagyis faktorok mentén szűrünk. Ez a megközelítés képes felülteljesíteni a piaci átlagot, de cserébe el kell fogadnunk a magasabb volatilitást, illetve azt, hogy a faktor befektetések hosszú éveken keresztül is képesek alulteljesíteni a piaci átlagot és csak gazdasági ciklusokon keresztül éreztetik előnyöket. Tehát ilyen esetben inkább évtizedekben, és nem években kel gondolkodni és ajánlott egyszerre több faktort is egyidejűleg használni, mint Quality, Momentum és Value.
BővebbenTechnológiai szektor
Ha főként napjaink sikervállalataiba, mint Apple, Amazon, Microsoft, Google, Facebook, Tesla, stb. szeretnénk befektetni, akkor ezt legegyszerűbben a Nasdaq 100 nevű index ETF alappal tehetjük meg. Itt is érvényes, hogy a magasabb hozam magasabb kockázattal jár, hiszen a vagyonunk mindössze 1 iparágba fektetjük és ez magasabb kockázattal jár akkor is, ha ebben a kategóriában a világ legnagyobb vállalatai találhatóak.
BővebbenStabil stratégia - Large Cap
Minden befektetési lehetőség esetében, legyen az részvény, kötvény vagy ingatlan az árfolyam ingadozásával kell számolni. Ezt volatilitásnak hívjuk. Ez a befektetések szükségszerű velejárója, melyet nem tudunk elkerülni, viszont ezt is lehet minimalizálni, de megszüntetni nem. Aki nem szereti, hogy a befektetéseinek a hozama nagyon ingadozik, annak érdemes olyan ETF-ekbe fektetni, melyek "unalmas" vállalatokból állnak. Ilyen vállalatok a közműcégek, a hagyományos ipar jelentős része, élelmiszeripar stb. Ezek a vállalatok nem fognak előrukkolni semmilyen világmegváltó megoldással, viszont cserébe szolidan növekvő folyamatos nyereséget termelnek.
BővebbenSmall Cap
A Small Cap - vagyis kisvállalatokba történő befektetés lényege, hogy a kicsik sokkal intenzívebb növekedésre képesek, mint a nagyok. Vagyis az ilyen típusú vállalatokba történő befektetéssel már az elején elcsíphetjük a következő Google, Amazon vagy Apple típusú vállalatokat. Viszont semmi sincs ingyen. Ezek között nagyon sok vállalat lesz sikertelen és idővel felszámolásra kerül, viszont a sikeres vállalatok kompenzálják az elvesztett pénzt. Ebben a stratégiában is érvényes, hogy a többlethozam lehetősége a megemelkedett kockázattal jár együtt.
BővebbenJövő iparágai
Ha olyan vállalatokba szeretnénk befektetni, melyek a jelenben még nem sok mindent tettek le az asztalra, de nagyon kecsegtető jövő előtt állnak, akkor érdemes lehet a biotechnológia, automatizáció, robotika, metaverzum, géntechnológia, űrkutatás, önvezető autózás iparágak között keresgélni. A következő sikervállalat könnyen lehet, hogy ezen iparágakban fog megjelenni. Viszont tudnunk kell, hogy a jövő biztosan nem úgy fog alakulni, mint ahogy azt most elképzeljük. Ha el is találjuk a jövő sikeres cégeit, nagyon sok olyan cégben is benne lesz a pénzünk, melyek végül elbuknak. Mindenképp számolnunk kell vele, hogy a befektetett pénzünk egy része végérvényesen el fog veszni, de cserében részesedésünk lesz olyan vállalatokban is, melyek értéke több százszorosára fog növekedni.
BővebbenOsztalékfókuszú stratégia
Az osztelékfókuszú stratégia azoknak ajánlott, akik nem csak azt szeretnék, hogy a befektetett vagyonuk folyamatosan növekedjen, hanem azt is, hogy ebből rendszeresen pénzt vehessenek ki, vagyis a befektetés egyfajta passzív bevételként funkcionáljon. Ilyen célokra a legmegfelelőbb az osztalékbajnok részvényekből és az ingatlanszektorban tevékenykedő vállalatokból képzett portfólió.
BővebbenFejlődő piacok
A fejlődő országok (India, Kína stb.) általánosan véve éves szinten nagyobb gazdasági növekedésre képesek, mint a fejlettek (USA, EU) és ebből kifolyólag az ezeknek az országoknak gazdaságát alkotó vállalatok részvényárfolyama is jobban növekedhet. Viszont a fejlettekkel összehasonlítva két kockázattal kell számolnunk. Egyik a gazdasági környezet fejletlensége és megbízhatatlansága. Pl. egy kínai vállalatnak az éves jelentéseiben szereplő adatokat nem vehetjük ugyanakkora valószínűséggel helyesnek, mint pl. egy USA vállalat jelentésében közölt adatokat. Másrészt Mindenképp magasabb volatilitással kell számolnunk, illetve szinte a teljes befektetési portfóliónk valamilyen valutakockázatnak lesz kitéve. Tehát az ilyen stratégia is képes lehet felülteljesíteni a fejlett piacok átlaghozamát, de ehhez magasabb kockázat is tartozik.
BővebbenTőkeáttételes stratégia
Ezzel a stratégiával nem azt próbáljuk meg eltalálni, hogy minek lesz a jövőben az átlagtól nagyobb sikere. Egyszerűen vesszük azt, ami működik, és duplázzuk a tétet. Vagyis keresünk egy alacsony költségű indexalapot, melybe kétszeres, vagy háromszoros tőkeáttétellel fektetünk be. A várható hozamunk az évi 10% helyett évi 20-30% is lehet. És ezáltal 10 év alatt akár hétszerezhetjük is a vagyonunkat. Viszont nagyon szélsőséges esetben a vagyonunk 90%-os veszteségbe is kerülhet. Ebben a stratégiában is érvényes, hogy az extra magas várható hozam extra magas kockázattal jár.
Bővebben