Így fektess be 2024-ben
A befektetési piacon lévő aktuális nyugalom miatt akár a „VÁLSÁGRA VÁRVA” címet is adhatnám ennek a cikknek, mivel épp várjuk a következő rendkívüli eseményt, ami rövidtávon megmozgatja a piacokat, viszont hosszútávon belesimul a zaj kategóriába, vagyis semmi érdemleges tartós hatása nem lesz – ahogy a számtalan múltbeli eseménynek sem volt.
2023 decemberében, mikor ezeket a sorokat írom a befektetések világában csend van és nyugalom. Épp nincs komolyabb válság, és nem is várunk semmi rendkívüli változást. Sőt azt várjuk, hogy 2024-ben is folytatódik az „eseménytelenség”.
Az USA jegybankja a FED 2024-re 1,4%-os GDP emelkedést, 2,4%-os inflációt és 4,6%-os alapkamatot vár. Sehol egy recesszió, sehol a magas infláció és sehol egy számottevő munkanélküliségi ráta. Egyedül az alapkamat magasabb, mint amit az elmúlt 10 évben megszoktunk, viszont ennek a pályája 2023-ban elérte a maximumát és csökkenő tendenciát várunk. És itt ez a lényeg. Ha csökkennek a kamatok, akkor a hitelezés egyre olcsóbb, ha pedig egyre olcsóbb, akkor egyre többen veszik igénybe, ha pedig egyre több hitelt vesznek fel, akkor egyre többet költenek és fogyasztanak. És el is érkeztünk a GDP-hez. Ahogy csökkennek a kamatok, úgy nő a GDP és ahogy nő a GDP úgy emelkedik a tőzsde. Persze ez hosszú időszakok átlagára igaz.
A tőzsde viszont szeret még jobban előreszaladni, a várakozások általában fél évvel korábban már be vannak árazva, vagyis a 2024-es tőzsdei teljesítményét nem is annyira a 2024-es év gazdasági teljesítménye, hanem majd a 2025 és 2026-os év várakozásai fogják befolyásolni. Tehát, ha 2024-ben semmi rendkívüli nem történik és 2025-re és 2026-ra sem várunk semmi változást, akkor a 2024-es évet a tőzsde nyugodt emelkedéssel fogja nyugtázni. Persze az is igaz, hogy szinte mindig történik valami.
Az alábbi grafikon mutatja az USA szempontjából a jelentős eseményeket 1970-től napjainkig. Szinte egymást érik a jelentősebb események, a tőzsde mégis töretlenül szárnyal felfelé.
https://www.petersfinancial.us/blog/markets-in-perspective
De ahogy írtam, ez csak hosszú időszakokra igaz. Éven belül előfordulnak 20-30%-os kilengések, viszont a hosszú időhorizont ezeket szépen kisimítja.
A befektetési piacon lévő aktuális nyugalom miatt akár a „VÁLSÁGRA VÁRVA” címet is adhatnám ennek a cikknek, mivel épp várjuk a következő rendkívüli eseményt, ami rövidtávon megmozgatja a piacokat, viszont hosszútávon belesimul a zaj kategóriába, vagyis semmi érdemleges tartós hatása nem lesz – ahogy a számtalan múltbeli eseménynek sem volt.
A 2024-es év tehát eddig úgy néz ki, hogy egy nyugodt vagyonépítős év lesz.
Viszont ahogy említettem, biztosan lesznek valamilyen események, amik meg fogják mozgatni a tőzsdét. Ezeket előre jelezni nem lehet. Viszont az eseményekre adott gazdasági reakciókat már elemezhetjük, hiszen ezekből nincs nagy választék. A gazdaság működésére gyakorlatilag az alapkamat változtatásával és a fiskális politikával (költségvetés) lehet hatni.
Ha esetleg ismét megemelkedne az infláció, (ilyen hatást az energiahordozók áremelkedése tudna legkönnyebben kiváltani, hiszen az energiapiac már több hónapja nyugalmi fázisban van, és viszonylag alacsonyak az árak (kőolaj, földgáz)), akkor el kellene halasztani a kamatcsökkentést, legrosszabb esetben kamatot kellene emelni, amire a tőzsde szinte biztos, hogy hatalmas eséssel reagálna.
Fontos figyelemmel kísérni az USA GDP alakulását is. Ugyanis jelen esetben a jó hír a rossz hír. Ha a GDP növekedés esetleg magasabb lesz a várnál, illetve a munkanélküliség nem fog érdemben növekedni, akkor jegybankárok könnyen arra a következtetésre juthatnak, hogy a jelenlegi magas kamatszint nem is magas, sőt megfelelő és nem szükséges ezt csökkenteni. Megint csak a tőzsde esésének valószínűségét erősíti. Viszont ezek az események, habár rövidtávon fontosnak és jelentősnek tűnnek, hosszútávon nincs jelentőségük.
Míg az USA gazdaságában minden szép és jó, addig ugyanez az EU-ról nem mondható el. Sokszor „Európa Motorjaként” emlegetett német gazdaság 2023-ban recesszióba csúszott és a kilátásai sem rózsásak. Németország gyengélkedése erősen hat a teljes EU gazdaságára. Szinte az összes mutatóban gyengébb az EU teljesítménye, mint az Egyesült Államoké. Alacsonyabb GDP növekedés, magasabb munkanélküliséggel és magasabb inflációval az EUR USD árfolyamban a dollár erősödésére / euró gyengülésére hat. Emiatt érdemesebb a befektetéseket inkább az USA-ba koncentrálni, míg az EU súlyát csökkenteni.
Régebben írtam erről a tematikáról egy hosszabb cikket, ami jelenleg is fent van a honlapomon. Tartalma ma is aktuális.
Tehát mindent összefoglalva gazdasági szempontból a 2024 kicsit jobbnak ígérkezik, mint a 2023-as év. Épp egy nyugodt, rendkívüli eseményektől mentes időszakban vagyunk, ezt várjuk 2024-től is, de ahogy utaltam rá, mindig történik valami.